18 Nisan 2012 Çarşamba

İlk proje : Ahşap Tepsiİlk inceleyeceğimiz ürün bir tepsi

Malzemeler

MDF tepsi
Cadence 0001 Beyaz Akrilik Boya (astar olarak)
Cadence 1295 Fıstık Yeşil Akrilik Boya
Cadence 100 kat vernik
Akçalı Sprey Vernik (Parlak)
Cadence Kumaş tutkalı
300 Gr parlak kuşe renkli baskı
Sünger Rulo (Windy)
Zımpara (120 grid, 320 grid,400 grid)
Maske
Kağıt havlu
Plastik tabak
tahta karıştırıcı
Su
Bez

BÖLÜM 1

Resimde gördüğünüz tepside ağırlıklı olarak Cadence 'in malzemelerini kullandım. Dolasıyla bu çalışmayı Cadence incelemesi olarak değerlendirebiliriz

bu tür bir çalışmaya başlamanın ilk adımı ham mdf tepsiyi, bütün yüzeyleri ve kenarlarıyla 120 lik bir zımpara kullanarak zımparalamaktır. Tepsi de zımparalanmamış herhangi bir yüzey kalmamalı. Bu zımparalama işlemi sırasında mutlaka koruyucu bir maske takın. Önce güvenlik :)

Zımparalama işlemi bittikten sonra, önce lif bırakmayan bir kağıt havluyla(bu pahalı kağıt havlu demek oluyor) yüzeyleri tozdan arındırın, daha sonra da temiz ve kuru bir fırça yardımıyla kalan tozları fırçalayarak bütün tozlardan kurtulun

Astar boya için, plastik bir tabağa Cadence 0001 beyaz akrilik boyadan bir miktar boşaltın, boyayı biraz suyla inceltin ve tahta karıştırıcıyla homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Suyun miktarı boyaya oranla 4 'te bir olması kafidir. Bu aşama oldukça önemlidir. Ardından sünger rulo ile iz bırakmayacak şekilde tepsinin ön yüzeyini boyayın. Cadence beyaz akrilik, astar olarak oldukça başarılıdır. Ben astar olarak sürekli Cadence kullanırım, üstelik fiyatı da oldukça hesaplı, 3,5-4 lira civarı.

ilk kat kuruduktan sonra ikinci kata geçin. İkinci kat kuruduktan sonra aynı yöntemle tepsinin arka yüzeyini ve kenarlarını de astarlayın

her iki yüz de kuruduktan sonra, 320 lik zımpara ile, fazla güç uygulamadan, elinizle dokunduğunuzda pürüzsüz bir yüzey elde edecek şekilde hafifçe zımparalayın. Zımpara işleminin ardından kağıt havlu ve fırça yardımı ile yüzeyi tekrar tozdan arındırın.

Sıra geldi tepsimizi fıstık yeşili ile boyamaya. Cadence 'in bazı renkleri gerçekten de hem görünüm hem de doku açısından oldukça hoş. Bu renkleri ilerleyen zamanlarda tek tek inceleyeceğiz. Fıstık yeşili, her yönden geçer not alacak kadar iyi. Kapatıcılığı, dokusu ve kullanımı oldukça iyi. Bu rengi çok beğendim.

fıstık yeşili akrilik boyayı plastik bir tabağa boşaltın ve bu kez astardan daha az bir miktarda suyla inceltin. Bu, rulonun daha kolay hareket etmesini sağlar.

Tepsinin önüne ve arkasını en az iki kat boyayın. İkinci kata, ilk kat kuruduktan sonra başlayın.

İkinci kat da kuruduktan yine 320 lik zımparayla zımparalayın ve yüzeyi temizledikten sonra üçüncü katı atın. bundan sonra boyanın kuruması için tepsiyi bir kenara bırakın. 1 saatlik bir kuruma süresi yeterlidir.

Ardından sıra görselimizi yapıştırmaya geliyor. Görsel kalın olduğu için Cadence 'in kumaş tutkalını kullandım. Üstelik bu tutkal geç kuruduğundan şimdi size anlatacağım teknikte çok işe yarıyor. Tutkalı, görselin yapışacağı zemine, sünger yardımıyla ince bir kat halinde tüm zemini kaplayacak şekilde yayın. bu aşamada hiç boşluk bırakmamanız çok önemli yoksa görselin bazı yerleri yapışmaz ve kabarır.

Tüm zemini kumaş tutkalı ile kapladıktan sonra, yaklaşık bir beş dakika tutkalın hafifçe kurumaya başlamasını bekleyin. Sonra görseli dikkatli bir şekilde yapıştırın. Üzerinden temiz bir bezle bastırarak tampon yapın ve hiç hava boşluğu kalmayacak şekilde görseli iyice yapıştırın

İkinci bölümde ise vernikleme işlemine devam edeceğiz.

Şimdilik hoşçakalın

3 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler. Umarım herkes için faydalı olur

      Sil
  2. harika görünüyor gerçektende elinize sağlık...

    YanıtlaSil